Po-Pá:   8:00-16:00 hod.     +420 776 126 254      info@top-tonery.cz

KONTAKT

TOP-TONERY.CZ
tel: +420 776 126 254
info(a)top-tonery.cz

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

ZBOŽÍ V AKCITipy jak snížit spotřebu toneru nebo inkoustu v tiskárně.

Použití režimu konceptu na inkoustové tiskárně.

Pokud máte inkoustovou tiskárnu, můžete být schopni snížit množství používaného inkoustu  pro normální a každodenní tisk přepnutím tiskárny do režimu "koncept". Inkoustové tiskárny produkují výstup pohybem tiskové hlavy nad papírem a stříkáním inkoustových teček vytváří tisk. V "normálním" režimu, což je ten, co je u tiskáren nakonfigurován jako výchozí, tisková hlava provádí vícenásobné průchody přes stejné oblasti a nanáší několik vrstev inkoustu, aby byly znaky výraznější. V režimu "Koncept" tiskárna dělá jen jeden průchod a přejde na další řádek. Takto vytváří znaky, které nejsou tak výrazné, ale ještě přijatelné pro každodenní tisk. Protože tiskárna nevytváří více vrstev barvy na stejném prostoru,  používá se k tisku dokumentu méně inkoustu. Vždy se můžete znovu přepnout do režimu "Normal" nebo "Nejlepší", když potřebujete velmi kvalitní výtisky.

Snížení rozlišení výstupu na laserové tiskárně.

Stejně jako režimem "Koncept" na inkoustové tiskárně, tak i u laserové tiskárny lze nastavením snížit rozlišení tisku. Při nižších rozlišeních je použito méně částic toneru k vytvoření obrazu. V důsledku toho nemusí být tištěný výstup  tak tmavý, jako při vyšším rozlišení. Pokud je vaše tiskárna aktuálně nastavena na rozlišení 600 nebo 1200 DPI, zkuste použít 300 dpi. Nejen, že budete spotřebovávat méně toneru, ale vaše tiskárna bude tisknout rychleji.

Šetřete barevnými kazety pro barevný tisk.

Obecně platí, že u barevných tiskáren jsou barevné kazety dražší než černá. Proto je výhodné, krom nezbytně nutných případů, převézt barevný dokument na černobílý. I když je ale dokument byť v nepatrných odstínech černé či šedé, tiskárna se rozhodne použít kombinaci černé a barevné kazety za účelem zlepšení rozlišení a gradace šedé. Pokud tisknete něco, co by mělo být černé, stačí použít černou tiskovou kazetu pro celý dokument. V nastavení tisku najděte možnost "tisk ve stupni šedé" nebo "jen černá kazeta" apod.U některých barevných laserových tiskáren může dojít příliš častým používáním jen černobílého tisku k tomu, že zásoba toneru v barevných kazetách překoná životnost mechanických součástí tiskové kazety. Barevný tisk je skvělý, zvažte ale jestli pro Vás nákup nízkonákladové černobílé tiskárny není lepší volbou.

Potřebujete vůbec barevnou kazetu?

Některé inkoustové tiskárny jsou schopny tisknout i bez přítomnosti barevné kazety. Tiskárna si může stěžovat, ale bude s největší pravděpodobností přesto tisknout. Toto platí pouze pro inkoustové tiskárny, které používají dvě (černá a barevná) kazety tiskového systému.

Zapněte funkci úspory toneru v laserové tiskárně.

Většina laserových tiskáren má funkci, která dokáže automaticky snížit množství toneru, který je používán a  přitom udržet přiměřenou kvalitu výstupu. Zapněte funkci Úspory toneru u Vaší tiskárny! Mějte ale opět na paměti, že u některých barevných laserových tiskáren může dojít příliš častým používáním úsporného tisku k tomu, že zásoba toneru v barevných kazetách překoná životnost mechanických součástí tiskové kazety.

Snížení hustoty tisku kopií u multifunkčních strojů.

Pokud máte multifunkční tiskárnu (s kopírkou) můžete snížit množství toneru / inkoustu snížením hustoty vašich kopírovaných dokumentů. Kopie bude vypadat světlejší, ale může být použitelná.
Kupte si výhodnější náplň. Pro spoustu tiskáren jsou dostupné náplně v různých kapacitách. Mohou být označeny jako standardní nebo vysokokapacitní, u inkoustů např. jako XL. Náklady na tisk s použitím vysokokapacitních kazet jsou menší, protože dostanete kupříkladu 3x více náplně než u standardní kazety a cena se zvýší pouze dvojnásobně.

Používejte šetrné písmo.

Pomocí nezávislého výzkumu bylo zjištěno, že při srovnávání typických skupin oblíbených písem mezi velikostí bodu 9-12, písmo typu Calibri vám umožní použít větší počet slov při dodržení 5% pokrytí, než všechny ostatní testované písma. Calibri je nyní výchozí písmo ve většině produktů společnosti Microsoft. Teoreticky to znamená, že přechod na Calibri pro všechny vaše tiskové práce vám v dlouhodobém horizontu ušetří peníze.

Snižte počet Stop-Start cyklů.

Při používání tiskárny si můžete všimnout, že provádí nějaké úkony před a některé i po každém vytištěném dokumentu. Pokud to jde, vytiskněte všechny požadované dokumenty naráz. U laserové tiskárny snížíte počtem stop-start cyklů opotřebení tonerových kazet a snížíte pravděpodobnost vzniku závady tiskárny. U inkoustové tiskárny výrazným způsobem snížíte spotřebu inkoustu používaného před i po tisku na čištění tiskové hlavy. Samozřejmě, pokud potřebujete vytisknout jednu stránku, není žádný způsob, jak tento problém vyřešit. Pokud Váš počítač nedrží krok s tiskárnou (je pomalý) a tiskárna tiskne jednotlivé listy s přestávkou mezi výtisky, je zde možnost jak snížit stop /start cykly. Ve vlastnostech tiskárny na kartě Upřesnit zvolte možnost Spustit tisk po zařazení poslední stránky. Změníte-li toto nastavení, bude zahájen tisk, až počítač provede generování celého dokumentu, takže očekávejte počáteční zpoždění mezi okamžikem, kdy spustíte tisk a časem zahájení tiskové úlohy na tiskárně. Toto nastavení sníží počet, kolikrát se tiskárna potřebuje zastavit a čekat na počítač.


Poznámka k nastavení tiskárny
Většinu nastavení tiskárny uvedené výše lze nalézt v ovladači tiskárny. Před stisknutím tlačítka OK na tiskovém dialogovém okně zvolte "Vlastnosti tiskárny" nebo "Nastavení tiskárny". Tím se změní nastavení tisku pro dokument, který se v současné době tiskne. Poté, co zjistíte, že se Vám nastavení líbí, můžete vytvořit trvalé výchozí nastavení tím, že změníte vlastnosti tisku z ovládacího panelu na počítačích se systémem Windows nebo obecné nastavení tiskárny v systému Mac.

Řada tiskáren je vybavena funkcí EconoMode která šetří náplň nanesením menšího množství barviva na papír. Výtisky v režimu EcoMode jsou z tohoto důvodu světlejší, méně zřetelné, ale pro výtisky, které nejsou důležité dostačující.
Pozor ale na neustálé využívání módu ECO!
Citace z uživatelské příručky HP:
"V režimu EconoMode spotřebovává zařízení méně toneru, což může prodloužit životnost tiskové kazety. Společnost HP nedoporučuje trvalé používání režimu EconoMode. Při trvalém provozu tiskárny v režimu EconoMode hrozí, že zásoba toneru překoná životnost mechanických součástí tiskové kazety. Pokud se kvalita tisku začíná zhoršovat a nejsou-li výtisky přijatelné, je vhodné vyměnit tiskovou kazetu."

Pokud potřebujete pomoc s jakýmkoli z těchto nastavení, zavolejte nám a my Vám pomůžeme s tímto nastavením v počítači.

 

ZjU5ZTU